PROČ SE NÁM AUTOMATICKÉ MECHANICKÉ HODINKY TAK LIBÍ?
Vše, co potřebujete vědět o jedné z nejdůležitějších inovací lidstva
Máme tendenci obdivovat složité věci, které fungují úžasně dobře – i když netušíme jak. V článku poodhalíme, jak mechanické hodinky fungují, aby vaše jiskra zvědavosti vykvetla do hlubokého uznání.
Mechanické hodinky, zejména ty skeletové,jsou opravdová umělecká díla. Jejich drobná ozubená kolečka, pružiny a nádherná drahokamová ložiska vás hypnotizují, když přenášejí sílu z jednoho prvku na druhý v tanci sil tak jemně vyladěných, že přesně měří plynutí času.
JAK JSME MECHANICKÉ HODINKY VYTVÁŘELI
Nejdříve tu byly sluneční hodiny. Zařízení na měření času, která jsou docela přesná. Škoda, že fungují jen polovinu dne a jen když to počasí dovolí. V průběhu věků jsme přišli na mnoho způsobů, jak určit a měřit čas, od vodních přes přesýpací hodiny až po hodiny se svíčkami a další. Asijské kultury měly dokonce vonné hodiny, které lidem umožňovaly určit čas podle vůní vydávaných z odborně vyrobených stojanů na vonné tyčinky.
Hodinky byly ze začátku velmi nepřesné. Pružiny poháněly ručičky kolem číselníku, ale jejich rychlost se měnila v závislosti na napětí pružiny. Ráno šly příliš rychle a jak den pokračoval, zpomalily. Mnozí z nás si přejí, aby tomu tak bylo i nadále.
Holandský vynálezce Christiaan Huygens v roce 1656 vyrobil hodiny 60krát přesnější díky vynálezu kyvadlových hodin. Revoluční na tom bylo, že zavedl první harmonický oscilátor pro větší přesnost. Zdrojem energie hodin bylo závaží, které táhlo za ozubená kolečka a pohánělo kyvadlo tam a zpět. Kyvadlo bylo spojeno s kotvou, takže každý výkyv umožnil převodům pohybovat se o určitou hodnotu. Jelikož je gravitační síla konstantní, síla působící na závaží a kyvadlo udržuje hodiny v konzistentním chodu. Stejný princip funguje při protilehlých tlacích hlavní pružiny a vlásku působících na vyvažovací kolečko u moderních mechanických hodinek.
DRUHY MECHANICKÝCH HODINEK
Mechanické hodinky se dodávají ve třech variantách – mechanické, automatické a automatické mechanické. Všechny tři mají hlavní pružinu jako zdroj energie, kterou je třeba navinout, a rozdíl spočívá v tom, jakým způsobem se hodinky natahují.
MECHANICKÉ HODINKY
Mechanické hodinky lze natahovat pouze pomocí korunky. Jedná se o nejběžnější typ strojku u kapesních hodinek a historických mechanických hodinek. Otočením korunky utáhnete hnací pružinu a zvýšíte tak rezervu chodu hodinek.
AUTOMATICKÉ HODINKY
Čistě automatické hodinky jsou vzácné, ale existují. Nelze je natahovat otáčením korunky, ale pouze aplikací pohybu na samotné hodinky. Za zadním krytem je oscilační závaží ve tvaru půlměsíce. Toto závaží rotoru hodinky natahuje při pohybu paží. Kývá se uvnitř hodinek, když kýváte paží. Pokud budete automatické hodinky nosit každý den, měly by si vytvořit dostatek energie, aby vydržely po celou noc, takže by se nikdy neměly zastavit. Nasaďte si je druhý den ráno, vydejte se do práce a vygenerujete dostatek energie na nepřetržitý provoz hodinek a na dobíjení na další noc. Pokud se však zastaví, možná s nimi budete muset trochu zatřást, než se rozběhnou. Nedělejte to však příliš prudce. Pružinám a převodům by se to moc nelíbilo.
AUTOMATICKÉ MECHANICKÉ HODINKY
Většina moderních mechanických hodinek má automatický mechanický strojek. Lze je natahovat korunkou a udržet je natažené pohybem ruky. Pokud zjistíte, že se vaše automatické mechanické hodinky zastavily, několikrát otočte korunkou, dokud neuvidíte, že se sekundová ručička pohybuje. Pak si hodinky můžete zase nasadit, protože hmotnost rotoru se postará o zbytek.
JAK FUNGUJÍ MECHANICKÉ HODINKY
Když mechanické hodinky předají sílu hnací pružině, začíná tanec. Pokud byste hlavní pružinu vytáhli, rychle by se rozvinula do 20-30 cm dlouhého ocelového pásku. To je stav, do kterého se neustále snaží dostat, a síla, která hodinky pohání.
Síla z hlavní pružiny proudí přes soukolí. Jedná se o ozubená kolečka, která pohánějí ručičky kolem číselníku a spouštějí různé komplikace, které mohou hodinky mít, jako je chronometr, datumové okénko, okénko fáze měsíce atd. Kolik rychlostních stupňů mají vaše hodinky, závisí na počtu komplikací.
Pohybové zařízení provádí snížení rychlosti pohybu minutové ručky o 12/1. Když korunku vytáhnete, abyste nastavili čas, přímo se připojí k pohybovým dílům, aby se mohly při otáčení korunkou volně otáčet. Když zatlačíte korunku zpět dovnitř, pohybové zařízení se znovu připojí k soukolí a hodinky se znovu rozběhnou.
Tikajícím srdcem vašich hodinek – a pravděpodobně jejich nejdůležitější funkcí – je únikové a vyvažovací kolečko. Jak síla proudí do balančního kolečka, neustále se kolébá sem a tam. Rytmus je udržován vlasovou pružinou, která tlačí proti síle vycházející z hlavní pružiny. Bez tohoto protitlaku by se ručičky na hodinkách jen točily kolem ciferníku závratnou rychlostí a hnací pružina by se naplno rozvinula jedním tahem. Hmotnost vyvažovacího kolečka mu dodává hybnost, což způsobuje, že tlačí na vlásek. Vlásek je silnější než hlavní pružina a tlačí balanční kolečko směrem zpět. Čím více síly je uloženo v hlavní pružině, tím dále a rychleji se vyvažovací kolečko otáčí. Menší výkon znamená pomalejší a kratší pohyb.
Kotva se pohybuje pomocí vyvažovacího kolečka. Paleta na vyvažovacím kolečku narazí do kotvy, odhodí ji stranou, uvolní únik z jedné strany a uchopí druhou. Když se vyvažovací kolečko vrátí, srazí ji zpět a uvolní únik. U dobře vyladěných hodinek jsou tyto přírůstky konstantní a tikání způsobují nárazy zubů krokového kola o palety kotvy. Vlásek má regulační špalíček, který hodinářům umožňuje napnutí vlásku upravit v případě, že hodinky běží příliš rychle nebo příliš pomalu. Odborně vyladěné mechanické hodinky jsou přesné na 2-3 sekundy za den.
Skeletové hodinky umožňují, že tento tanec strojku je dobře viditelný. Nicméně, někdy je díky výřezu v číselníku náročnější čas určit, protože se ručičky ztrácejí ve vizuální složitosti strojku pod nimi. Naštěstí máme několik návrhů, které tento problém řeší, jako jsou hodinky z kolekcí Fenes a Cor. Vybírejte z kolekce Mamut nebo Dante, pokud chcete hodinky, které mají celý strojek viditelný.
JAKÝ TYP MECHANICKÝCH PÁNSKÝCH HODINEK MÁM ZVOLIT?
Pro muže, který nosí vesty, budou mechanické kapesní hodinkydoplňkem, který dokonale dokončí klasický outfit. Jste-li nenasytně zvědavá duše, která prostě musí vědět, jak věci fungují, skeletové hodinky vaši zvídavost zasytí. Těm, kdo ocení klasický čistý design, dobře poslouží a déle vydrží automatické mechanické hodinky s minimálním množstvím komplikací. Paleta mechanických hodinek na trhu je prakticky nekonečná. Určitě najdete takové hodinky, které odpovídají vašemu charakteru a smyslu pro estetiku.
VY SE PTÁTE – MY ODPOVÍDÁME
Ložiska v hodinkách jsou obvykle vyrobena ze syntetického safíru nebo rubínu. Při otáčení ozubených koleček poskytují téměř nulové tření, takže při přenosu výkonu mezi komponenty dochází k minimálním ztrátám. Zvyšuje se tím jak životnost hodinek, tak i jejich přesnost.
Ne vždy. Pokud jsou ložiska, palety na kotvě a impulsní kolík vyvažovacího kolečka vyrobeny ze syntetického rubínu nebo safíru, je to v pořádku. Více drahých kamenů obvykle znamená více komplikací, což je v pořádku, pokud je to, co chcete, ale nemělo by to být vaší primární motivací pro výběr hodinek.
To rozhodně. Prohlédněte si náš výběr hodinek. Můžete filtrovat podle typu hodinového strojku.
To záleží na tom, co myslíte tím „lepší“. Hodinky quartz jsou přesnější než mechanické hodinky, ale musíte pravidelně měnit baterie. Pokud se baterie vybije, jsou vaše hodinky v podstatě k ničemu, dokud se nedostanete k hodináři. Mechanické hodinky pohání stará dobrá kinetická energie. Pokud se zastaví, jednoduše je natáhnete a nastavíte čas. Obojí má své pro i proti.
Ano. Mechanické hodinky jsou samozřejmě dražší než hodinky quartz, takže pokud chcete hodinky, které jen ukazují čas, klidně si jedny z nich pořiďte. Pokud ale chcete nosit na zápěstí část historie – důkaz lidské vynalézavosti, která se od roku 1275 neustále zdokonaluje, jděte do mechanických hodinek.
Kapesní hodinky, které pohání hlavní pružina místo strojku quartz na baterie. Některé kapesní hodinky jsou dokonce vybaveny automatickým mechanickým strojkem, který přenáší energii vaší paže na hnací pružinu a udržuje ji navinutou.
Mechanické jsou každé hodinky, které využívají kinetické síly uložené v hnací pružině jako zdroje energie a uvolňují tuto energii pomocí řady ozubených koleček, aby poháněly ručičky kolem číselníku a zobrazovaly čas.
To záleží na tom, jak je budete natahovat. Při neopatrném natahování korunkou můžete přetočit hlavní pružinu a deformovat ji. V nejhorším případě dojde k jejímu vytlačení z perovníku a hodinky se stanou nepoužitelnými. Korunku použijte pouze při prvním natažení hodinek, pokud se zastaví, a pak se spolehněte na svůj pohyb, který je bude udržovat v chodu.
Rotor se při plném navinutí automaticky odpojí od hnací pružiny pomocí vestavěné spojky, takže se bude volně otáčet a nebude přidávat žádnou další sílu na hnací pružinu, jakmile bude plně navinutá. Zabrání se tak přetažení hodinek.
Pokud hodinky natahujete korunkou, přestaňte, jakmile ucítíte sebemenší zvýšení odporu. To znamená, že pružina začíná perovník zaplňovat a je třeba ji nechat rozvinout.
Ne. Pokud nosíte automatické hodinky každý den, nikdy se nebudete muset starat o jejich natahování. Udrží se natažené pohybem zápěstí.
Nejsou tak drahé, jak si možná myslíte. Jsou dražší než hodinky quartz, ale díky sériové výrobě, která se specializuje na obrábění velmi kvalitních a přesných komponentů a strojků, se náklady na spolehlivé automatické mechanické hodinky v posledních několika letech značně snížily.
Co je tak skvělého na klasické architektuře? Co je na historických sportovních vozech tak úžasného? Mechanické hodinky jsou kus historie, který nosíme na zápěstí. Téměř 1000 let neustále zdokonalujeme mechaniku časomíry a hodinářství, což vyvrcholilo moderními automatickými mechanickými pánskými skeletovými hodinkami. Mají strojek, který nepotřebuje baterie a sám se natahuje s hypnotickým tancem ozubených koleček a pružin, které jsou vystaveny na odiv. Je to jako nosit Leonarda Da Vinciho.